Svenska mästare

Sverigemästare

Fram till 1939 avgjordes Sverigemästerskapet genom matchspel. Fyra spelare dominerade och höll titlarna under olika perioder. dessa var Gustaf Nyholm (1917-1921 och 1922-1924), Anton Olson (1921), Allan Nilsson (1924-1929) och Gideon Ståhlberg (1929-1938). Här följer titelinnehavarna sedan dess:

1939 Gideon Ståhlberg
1941 Erik Lundin
1942 Erik Lundin
1943 Bengt Ekenberg
1944 Stig Lundholm
1945 Erik Lundin
1946 Erik Lundin
1947 Folke Ekström
1948 Folke Ekström
1949 Kristian Sköld
1950 Kristian Sköld
1951 Gösta Stoltz
1952 Gösta Stoltz
1953 Gösta Stoltz
1954 Bengt Hörberg
1955 Gösta Danielsson
1956 Åke Stenborg
1957 Zandor Nilsson
1958 Inge Johansson
1959 Kristian Sköld
1960 Erik Lundin
1961 Erik Lundin
1962 Bengt Ekenberg
1963 Kristian Sköld
1964 Erik Lundin
1965 Zandor Nilsson
1966 Martin Johansson
1967 Rolf Martens
1968 Börje Jansson
1969 Ulf Andersson
1970 Börje Jansson
1971 Sven-Göran Malmgren
1972 Axel Ornstein
1973 Axel Ornstein
1974 Magnus Wahlbom
1975 Axel Ornstein
1976 Harry Schüssler
1977 Axel Ornstein
1978 Nils-Gustaf Renman och Harry Schüssler
1979 Lars-Åke Schneider
1980 Nils-Gustaf Renman
1981 Dan Cramling
1982 Lars-Åke Schneider
1983 Lars-Åke Schneider
1984 Axel Ornstein
1985 Ralf Åkesson
1986 Lars-Åke Schneider
1987 Axel Ornstein
1988 Axel Ornstein
1989 Jan Johansson
1990 Michael Wiedenkeller
1991 Stellan Brynell
1992 Lars Karlsson
1993 Thomas Ernst
1994 Richard Wessman
1995 Lars Degerman
1996 Robert Åström
1997 Lars Degerman
1998 Evgenij Agrest
1999 Ralf Åkesson
2000 Tom Wedberg
2001 Evgenij Agrest
2002 Jonny Hector
2003 Evgenij Agrest
2004 Evgenij Agrest
2005 Stellan Brynell
2006 Johan Hellsten

Juniormästare

För spelare upp till 20 år
1949 Åke Westman
1950 Sven Palmqvist
1951 Sven Asker
1952 Åke Olsson
1953 Berndt Sehlstedt
1954 Hans Brodén
1955 Staffan Eriksson
1956 Ralph Halleröd
1957 Hans-Ove Hålén
1958 Ove Kinnmark
1959 Börje Jansson
1960 Karl-Gustaf Dahl
1961 Lars Esselius
1962 Rune Litsberger
1963 Lars Gösta Cederquist
1964 Jan Sibe
1965 Lennart Liljedahl
1966 Gert Svensson
1967 Axel Ornstein
1968 Anders Wirgren
1969 Jaan Eslon
1970 Konstanty Kaiszauri
1971 Anders Larsson
1972 Roland Ekström
1973 Caspar Carleson
1974 Anders Wengholm
1975 Dan Cramling
1976 Gösta Svenn
1977 Michael Wiedenkeller
1978 Anders Lundin
1979 Göran Marklund
1980 Peter Fransson
1981 Ferdinand Hellers
1982 Hans Jonsson
1983 Per Thorén
1984 Richard Wessman
1985 Rikard Winsnes
1986 Richard Wessman
1987 Pontus Sjödahl
1988 Per Vernersson
1989 Jonas Barkhagen
1990 Anton Åberg
1991 Johan Hellsten
1992 Johan Eriksson
1993 Mikael Jonsson
1994 Erik Hedman
1995 Erik Malmstig
1996 Dennis Rylander
1997 Joel Åkesson
1998 Anders Olsson
1999 Dennis Rylander
2000 Anders Olsson
2001 Jonas Eriksson
2002 Hans Tikkanen
2003 Kezli Ong
2004 Bo Lindberg
2005 Rauan Sagit
2006 Axel Smith

Kadettmästare

För spelare upp till 16 år.
1985 Teodor Hellborg
1986 Stefan Solbrand
1987 Anders Burman
1988 Mikael Jonsson
1989 Michael Wiander
1990 Erik Hedman
1991 Martin Nilsson
1992 Johan Upmark
1993 Robert Wikström
1994 Tommy Andersson
1995 Björn Lundberg
1996 Jonas Morin
1997 Nissim Laksman
1998 Fredrik Holmberg
1999 Ulf Hammar
2000 Erik Jacobson
2001 Marta Nesterow
2002 Mikael Andersson Fraenkel
2003 Adam Blomqvist
2004 Gustav Hedén
2005 Linus Centerström

Miniormästare

För spelare upp till 13 år.
1999 Anton Frisk Kockum
2000 Drazen Dragicevic
2001 Drazen Dragicevic
2002 Christopher Lissäng
2003 Inna Agrest
2004 Markus Anderljung
2005 Eric Vaarala

Veteranmästare

För spelare 60 år eller äldre.
1991 Bengt Andersson
1992 Bengt Andersson
1993 Bengt Andersson
1994 Bengt Andersson
1995 Bengt Andersson
1996 Bengt Andersson
1997 Bengt Andersson
1998 Rolf Lundquist
1999 Bengt Andersson
2000 Berndt Söderborg
2001 Gunnar Carlberg
2002 Gunnar Carlberg
2003 Berndt Söderborg
2004 Börje Jansson
2005 Ralph Halleröd

Svenska lagmästare

1951 Dalarna SF
1952 Wasa SK
1953 Stockholm Södra SS
1954 SK Kamraterna
1955 Stockholm Södra SS
1956 Wasa SK
1957 SK Rockaden
1958 SK Rockaden
1959 SK Rockaden
1960 Stockholm SF
1961 Stockholm SF
1962 Stockholm SF
1963 Wasa SK
1964 Östergötland SF
1965 Lund ASK
1966 Lund ASK
1967 Lund ASK
1968 Wasa SK
1969 Wasa SK
1970 Lund ASK
1971 Stockholm Södra SS
1972 Lund ASK
1973 Uppsala ASS
1974 Wasa SK
1975 Solna SS
1976 Lund ASK
1977 Lund ASK
1978 Lund ASK
1979 Solna SS
1980 SK Rockaden
1981 SK Kamraterna, Göteborg
1982 SK Rockaden
1983 Limhamn SK
1984 SK Rockaden
1985 SK Rockaden
1986 SK Rockaden
1987 Wasa SK
1988 Wasa SK
1989 Wasa SK
1990 Wasa SK
1991 Wasa SK
1992 SK Rockaden
1993 SK Rockaden
1994 SK Rockaden
1995 SK Rockaden
1996 SK Rockaden
1997 SK Rockaden
1998 SK Rockaden
1999 Sollentuna SK
2000 Sollentuna SK
2001 SK Rockaden
2002 Sollentuna SK
2003 Sollentuna SK
2004 SK Rockaden
2005 SK Rockaden
2006 Sollentuna SK