Distriktsfinal Stockholm dag 1 2018-04-11

 
Tävling: Distriktsfinal Stockholm
Datum: 2018-04-11
Deltagare: 2.355
Plac Klass Poäng
1 Fredrikshovs Slottsskola 4 284
2 Strandskolan 4B 278
3 Vinsta Grundskola Västra 4C 266
4 Musikskolan Lilla Akademien 263
5 Sticklinge Skola 4A 261
6 Enskedefältets Skola 4A 258
7 Bromma Enskilda Skola 4 255
8 Sticklinge skola 4B 253
9 Strandskolan 4A 252
10 Johan Skytteskolan 4A 251
11 Enskedefältets Skola 4B 250
Franska Skolan 4B 250
IES Enskede 4B 250
Metapontums Grundskola 250
15 Tornadoskolan 4 249
16 Hässelby Villastads Skola 4B 246
17 Käppala Skola 4B 244
18 Essingeskolan 4 243
19 Sjöstadsskolan 4:1 242
Ålstensskolan 4B 242
Sjöstadsskolan 4:2 242
22 Skarpnäcks Skola 4D 240
23 Alviksskolan 4B 238
24 IES Enskede 4A 237
St Eriks Katolska Skola 4 237
26 Ålstensskolan 4C 235
27 Birkaskolan 4 234
Vasastans Montessoriskola 4 234
Franska skolan 4A 234
30 Alviksskolan 4A 233
31 Alviksskolan 4C 232
Ekensbergsskolan 4A 232
33 Enskedefältets skola 4C 231
Ålstensskolan 4A 231
35 Hässelby Villastads skola 4A 227
IES Enskede 4E 227
37 Kista Monessori 4 226
38 Hägerstenshamnens Skola 4A 224
Skarpnäcks skola 4A 224
40 IES Skärholmen 4D 223
Katarina Södra Skola 4 Grön 223
42 Hägerstenshamnens Skola 4B 222
Rålambshovsskolan 4B 222
44 Rålambshovsskolan 4A 221
IES Enskede 4C 221
46 Studemaskolan 4 220
47 Ekensbergsskolan 4B 219
48 Berghemskolan 4B 218
49 IES Enskede 4D 217
Sticklinge skola 4C 217
51 Hässelby Villastads skola 4C 215
Kristofferskolan 4A 215
53 Strandskolan 4C 212
54 Kristofferskolan 4C 211
Kumla Skola 4B 211
Estniska skolan 4 211
57 Kristofferskolan 4B 210
Vinsta Grundskola Västra 4A 210
59 Visättraskolan 4A 209
60 Lilla Alby Skola 4A 208
Sofia Skola 4ABC 208
62 Berghemskolan 4A 205
Södermalmskyrkans Kristna Skola 4 205
Mariehällsskolan 4 205
65 Skarpnäcks Skola 4C 203
Kumla Skola 4A 203
67 Katarina Södra Skola 4 Blå 202
Katarina Södra Skola 4 Röd 202
Ålstensskolan 4D 202
Kista Grundskola 4B 202
71 Sjöstadsskolan 4:3 200
72 Djurgårdens Waldorfskola 198
73 Johan Skytteskolan 4B 197
Skapaskolan 4 197
75 Cordobaskolan 4A 196
76 Bandhagens Skola 4AB 195
77 Vinsta Grundskola Västra 4B 190
78 Skarpnäcks Skola 4B 189
79 Borgskolan 4C 188
Maria Elementarskola 4 188
Glömstaskolan 4 188
82 Visättraskolan 4B 187
83 Alzahraa Idealiska Akademi 4 186
84 Käppala Skola 4A 185
85 Bergfotens Skola 4 181
86 Borgskolan 4 Grön 180
87 IES Älvsjö 4D 178
88 IES Skärholmen 4B 177
89 Elma School 4B 176
Lilla Alby Skola 4B 176
91 IES Älvsjö 4B 175
Kvarnbyskolan 4B 175
93 IES Skärholmen 4C 172
94 Kista Grundskola 4A 168
95 Kvarnbyskolan 4A 165
Elma School 4A 165
97 IES Skärholmen 4A 164
98 Kumla Skola 4C 158
99 Farstaängsskolan 4A 154
100 IES Älvsjö 4A 152
101 IES Älvsjö 4C 130
Borgskolan 4 Gul 130
103 Cordobaskolan 4B 120
104 IES Liljeholmen 4D 28
De femton främsta lagen är kvalificerade till riksfinalen i Västerås