Schackfyranmästaren

 

SchackfyranmästarenNästa riksfinal spelas vid SM i Ronneby, lördag 30/6 2018.

Bestämmelser för lokal schackfyranmästartävling:

  1. Lokal schackfyranmästartävling arrangeras av distriktsförbund.
  2. Ett distrikt kan anordna flera lokala kvaltävlingar.
  3. Bestämmelser för kvalificering till lokal tävling upprättas av respektive distriktsförbund.
  4. Kvaltävlingar ska lottas i SSF:s medlemssystem.
  5. Observera att resultat i en Schackfyrantävling inte är kvalificerande för riksfinalen.

Bestämmelser för riksfinalen:

  1. Deltagare i riksfinalen ska ha deltagit i Schackfyran och kvalificerat sig genom en särskild kvaltävling. Kvaltävlingen spelas med poängsystemet 3,2,1. Kvalgränsen är ca 75%, men varierar något beroende på antal ronder (*).
  2. Anmälan genom Sveriges Schackförbunds kansli: kansliet@schack.se
  3. Spelformen är åtta ronder schweizer med betänketiden 10 min/spelare. Schackklocka används.
  4. Startavgiften 250 kronor inbetalas på Sveriges Schackförbunds pg 6522-7 senast 10/6 2018 till Schack-SM 2018. Därefter är avgiften 400 kr.

Inbjudan till Schackfyranmästarens riksfinal.

Kvalificerade till Schackfyrans riksfinal 2018:

Namn
Skola
Distrikt
Stanislav KatinovBlekinge
Viggo RaskBlekinge
Kasper WagnerBlekinge
Garbiell AnderssonBlekinge
Arvid KastbergBlekinge
Lilly LoggnerBlekinge
Sigrid FröbergBlekinge
Lilly WisenBlekinge
Sören Nilsson LinderGöteborg
David IlkkoGöteborg
Alice PalmborgGöteborg
Elliot DahlbergGöteborg
Isak RydbergGöteborg
Emil BredbergGöteborg
Emrik TörnkvistGöteborg
David RastiGöteborg
Love MentzoniGöteborg
Marcus PerssonGöteborg
Kim AlenvikGöteborg
Kristoffer SöderströmGöteborg
Ebba AnderssonGöteborg
Viggo LengstrandGöteborg
Mattias FrizonHedeskolanHalland
Marius Schriever-AbelnJutarumHalland
Theo Asplund ÖnneboParkskolan 4 BHalland
Mathias GraffnerFjärås Bräckeskolan 4 CHalland
Olle JohanssonLanderydHalland
Walter JardefurÄlvåkerHalland
Simona DacaiteOkomeHalland
Gabriel Nuur MuhammadGullbrandstorpHalland
Anton StenborgFjärås Bräckaskolan 4 CHalland
Sofia NilssonEketånga MontessoriHalland
Emilia AnderssonBuaskolanHalland
Hampus RoberssonLanderydHalland
Oskar IngvarssonLanderydHalland
Alvar AlexanderssonFjärås Bräckaskolan 4 BHalland
Mohammad HashemUnnarydHalland
Oliver KapsimalisJutarumHalland
Gustav LarssonIseråHalland
Algot KjellerLanderydHalland
Mohammed Jad ZobaideParkskolan 4 BHalland
Ester Farkas ErgeParkskolan 4 BHalland
Zasha K EricssonParkskolan 4 BHalland
Simon StrandbergLyngåkraHalland
Linn EricssonLyngåkraHalland
Måns AnderssonFjärås Bräckaskolan 4 DHalland
Viktor HellgrenKollaskolan 4 BHalland
Ebrahim HelalFjärås Bräckaskolan 4 DHalland
Otto MentzerKollaskolanHalland
Albert OlofssonFjärås Bräckeskolan 4 BHalland
Theo ValströmLyngåkraHalland
Lucas AnderssonFjärås Bräckeskolan 4 DHalland
Odai AlabboudLyngåkraHalland
Liam BokesandÄlvåkraHalland
Astrid WalleforsLyngåkraHalland
Vilhelm MoängeStamgärde skolas SKJämtland-Härjedalen
Filip BerglundÖstersunds SSJämtland-Härjedalen
Filip SandgrenÖstersund SSJämtland-Härjedalen
Molly JonssonÖstersunds SSJämtland-Härjedalen
Frede Lindgren-NordinÖstersunds SSJämtland-Härjedalen
Philippe BalmontVikens MontessoriskolaNordvästra Skåne
Johan PhamSlottsvångsskolanNordvästra Skåne
Alva NilssonSlottsvångsskolanNordvästra Skåne
Huy Vu DangSlottsvångsskolanNordvästra Skåne
Ali MunawwarSlottsvångsskolanNordvästra Skåne
Charlie OlofssonRydebäcks MontessoriNordvästra Skåne
Viktor FahlénVikenskolanNordvästra Skåne
Niklas EliassonNorrbotten
Karl PerssonNorrbotten
Morgan WäpplingNorrbotten
Melvin LundqvistNorrbotten
Molly BlomqvistNorrbotten
Nicolas NikouNorrbotten
Ebbe SundqvistNorrbotten
Pelle LindNorrbotten
Luckas BäckströmNorrbotten
Elton HugossonMånsarpsskolanSmåland
Elias ErikssonHanemålaSmåland
Tuur de BruinJohansfors skolanSmåland
Tom de BruinJohansfors skolanSmåland
Tijn de BruinJohansfors skolanSmåland
Gustav BlomLindöskolanSmåland
Arvid HellgrenSommenskolanSmåland
Ariana MirkhanBorbackaskolanSmåland
Anelia AnderssonÖlandSmåland
Bashar AlowaidKalmarunionenSmåland
Gustav WilmertKalmarunionenSmåland
Maja JohanssonÄngslyckaskolanSmåland
Alexander ThegerströmÖlandSmåland
Natalie Belamendia Rantzer HanemålaSmåland
Willo AnderotVästerviks ASKSmåland
Matin GholamiVästerviks ASKSmåland
Danylo KorabukhinLindblomsskolans SKSmåland
Mostafa GhanbariLindblomsskolans SKSmåland
Sava Swara TaherFröviskolans SKSmåland
Mattias ÅhlundGårdby skolanSmåland
Nour TanniraNyhemsskolanSmåland
Wilgot OlaussonNyhamns skolaSmåland
Viggo HjelmÖlandSmåland
Max JönssonSörgårdsskolanSmåland
Elton JohanssonBorbackaskolanSmåland
Robin MartinssonNyhemsskolanSmåland
Samuel YesilRåslättsskolanSmåland
Pontus CarmströmHjortsjöskolanSmåland
Ture LjungqvistBorbackaskolanSmåland
Hugo LundbergÅker skolaSmåland
Engjell VincaHanemålaSmåland
Svante ArbrandtLindöskolanSmåland
Elin ElfverssonLindöskolanSmåland
Alvin FredrikssonHöredaskolanSmåland
Sigge AxelssonLindöskolanSmåland
Ella BertilssonÄnslyckaskolanSmåland
Elvira JohnssonÖrsjö schackstjärnorSmåland
Oliver SkärnellHjortsjöskolanSmåland
Elias SpontonKalmarunionenSmåland
Wille Sjöstrand-JonssonBonde söker fruSmåland
Liam RylanderHanemålaSmåland
Bastian RydbergParadisskolanSmåland
Emmy RollbertLindöskolanSmåland
Robin HasanDjurängsskolanSmåland
Emil ReveljDjurängsskolanSmåland
Neo SarajlijaOskarshamns SSSmåland
Oskar Petersson MalmlöfHenemålaSmåland
Måns OttossonLindöskolanSmåland
Filip MyrénTorsåsSmåland
Liam Kronström KochLindöskolanSmåland
Alvin KarlssonÖlandSmåland
Jakob ChukroÖsterängsskolanSmåland
Niklas HåkanssonGårdby skolanSmåland
Abudy Walid HussainNyhemsskolanSmåland
Elsa KarlmanDragetSmåland
Sigge HammarstedtTorsåsSmåland
Emina JusufovicFågelfors skolaSmåland
Isak Fredriksson ÖvgårdDjurängensskolanSmåland
Arsalan HakimiBonde söker fruSmåland
Nova WidellKålgårdsskolanSmåland
Maja FluderFågelfors skolaSmåland
Axel PerssonSörgårdsskolanSmåland
Boris JanssonKålgårdsskolanSmåland
Elsa HenrikssonSörgårdsskolanSmåland
Gustav HilmanssonKalmarunionenSmåland
Johan EliassonBerghemStockholm
Simon BerndtMilstensStockholm
Simon EnglundEriksbergsStockholm
Simon SaptovicVinstaStockholm
Gustav DarginMilstensStockholm
Lukas GjörlingHässelby VillastadsStockholm
Elijah RochaVattmyraStockholm
Mochu JiaIES TäbyStockholm
Fawaz NoureddenEnskedefältets 4 BStockholm
Ebba SollermanBergshamraStockholm
Bicen BeskayBorgsmo GrönStockholm
Iva TaticIES Skärholmen 4 DStockholm
Gustav KjellIES Enskede 4 BStockholm
Sebastian KorsIES Enskede 4 EStockholm
Niklas GülenayBorgsmo GrönStockholm
Govinda ApinisSolvikStockholm
Leo JonssonJärna FriskolaStockholm
Ludvig EkmanIES Södertälje 4 AStockholm
Valdemar StålgrenSickla 4 BStockholm
Joel LoremarkEkebyhovStockholm
Linus KuhnerMariaStockholm
Alfred EricssonRikstenensStockholm
Yosif Al-QaragulyIES Södertälje 4 CStockholm
Cassandra Enbom JaederfeldtValla RönnenStockholm
Ahmed SalimKvarnbyStockholm
Karl PeekerIES Enskede 4 BStockholm
Daniel RastegarVilansStockholm
Melvin WirénIES Enskede 4 CStockholm
Axel UngerstedtEnskedefältets 4 BStockholm
Nathan PaulosIES Enskede 4 BStockholm
Oscar SirénKyrkskolan VärmdöStockholm
Dylan AliIES Enskede 4 CStockholm
Christoffer Guve BergstenIES Enskede 4 AStockholm
Aron JohanssonJärna FriskolaStockholm
Aron HossainIES Enskede 4 BStockholm
Lovisa NordqvistEkebyhovStockholm
Sabina RahminovaIES Skärholmen 4 CStockholm
Alexander ErikssonEnskedefältets 4 CStockholm
Jesper Otis RickforsKyrkskolan VärdöStockholm
Charlie Östlund RambergKunskap SaltsjöbadenStockholm
Zilas SjöblomOrmingeStockholm
Mirabell SimonssonVilansStockholm
Dylan LindquistIES Enskede 4 BStockholm
Albin BjurströmSickla 4 CStockholm
Viktor ZhangMusikskolan Lilla AkademienStockholm
Oliver Sörman SvärdBromma EnskildaStockholm
Frida PeterssonSofiaStockholm
Gabriel SjöströmBromma EnskildaStockholm
Frank Ersmark LewaldAlvikStockholm
Douglas KärdeFranskaStockholm
Samuel Bäckström ThielSofiaStockholm
Gustav TörnvallKatarina SödraStockholm
Dario RudvaldFranskaStockholm
Harry MolinJohan SkytteStockholm
Tristan BungeBromma EnskildaStockholm
Alvar BolinEssingeStockholm
Robin Kristoffer SedeliusKyrkskolan VärmdöStockholm
Alvar LagerkvistEnskedefältets 4 BStockholm
Albert LindströmSkarpnäckStockholm
Victor HalvorsenHelenelundsStockholm
Smilla NordbladVattmyraStockholm
Leonard MocsaryEriksbergStockholm
Oskar LötellVattmyraStockholm
Leo Nedin WredforsViggbyStockholm
Saga FogelströmHelenelundsStockholm
Victor Hedin RafheimTegelhagensStockholm
Emil BerggrenBirkaStockholm
Alice ÅkerstedtLovisedalsStockholm
Oskar SkogsbergBirkaStockholm
Malve Furuby ManitskiResaröStockholm
Noah UllenvikHelenelundsStockholm
Arvid TibergTegelhagensStockholm
Julia LiljeholmVattmyraStockholm
David CarlssonIES TäbyStockholm
Evert von EssenIES TäbyStockholm
Jakob HöglundVäringaStockholm
Pontus IsakssonVattmyraStockholm
Luhao WangVinstaStockholm
Svante KidmanHelenelundsStockholm
Samwail AbdallaVattmyraStockholm
Alexander ZaytounVattmyraStockholm
Simon FredzellVattmyraStockholm
Majd EzeldinSollentuna International schoolStockholm
Melvin FridolinSkarpnäckStockholm
Folke LokindTegelhagensStockholm
Vincent Dauchez LavessonSkarpnäckStockholm
Ludvig AhlssonEkebyhovStockholm
Evelina CederqvistVattmyraStockholm
Arvid FridmanHelenelundsStockholm
Betuel Ypunas HaileVattmyraStockholm
Aras BaiciHelenelundsStockholm
Wilmer HulteniusVattmyraStockholm
Jack SandbladhSkarpnäckStockholm
Herman EnholmSkarpnäckStockholm
Erin KorkmazKvarnbyStockholm
Mark ThomssonVasastans MotessoriStockholm
Ossian Andreasson WallinAlvikStockholm
Klara ThorsellBromma EnskildaStockholm
Hampus Elfström BergKatarina SödraStockholm
Liam LedwithSofiaStockholm
Vincent SmirnakosKatarina SödraStockholm
Michell MezaMetapontumStockholm
Isaac MedioniEssingeStockholm
Ajob AdemIES ÄlvsjöStockholm
Lukas BergljungKatarina SödraStockholm
Ludvig EberhardFranskaStockholm
Daron Ali KhurshidAlviksStockholm
Milton ErikssonEssingeStockholm
Alexander LysellMusikskolan Lilla AkademienStockholm
Aos IbrahimMetapontumStockholm
Minos Harder FundellSofiaStockholm
Adrian ErikssonKristofferStockholm
Evelina LarssonMusikskolan Lilla AkademienStockholm
Harald ÄngquistKatarina SödraStockholm
Oscar ChavanneFranskaStockholm
Simon WolodarskiFranskaStockholm
Neo SinghMetapontumStockholm
Jack BankMusikskolan Lilla AkademienStockholm
Simon FilmströmBromma EnskildaStockholm
Gustav BergstenSjöstadsStockholm
Ivan BabovicFranskaStockholm
Walter Sand MusanovicKristofferStockholm
Helmer LidénBromma EnskildaStockholm
Peter AlestedtIES TäbyStockholm
Taha BechtiouiSollentuna International SchoolStockholm
Genevieve ÖsterholmHelenelundsStockholm
Boldbayar ErdenebaatarVinstaStockholm
Hugo FristedtViggbyStockholm
Hugo SolmanHässelby VillastadsStockholm
Sixten ErssonIES TäbyStockholm
Marckus NybergBlomenbergska skolanSödermanland
Alvin NordBlomenbergska skolanSödermanland
Elsa AnkarbergFriskolan AskenSödermanland
Elis DuusEuropaskolan RoggeSödermanland
Novella ValenciaBlomenbergska skolanSödermanland
Alexander HanssonÖsteråkerbygdens friskolaSödermanland
Filip StawarzUppland
Christoffer OppenheimerUppland
Valdemar EkblomUppland
Max WolfUppland
Oskar NilssonUppland
Alve StjernströmUppland
Pian SjöåkerUppland
Mattis PallarsUppland
Matteus Wilander StrandbergUppland
Viktor Nilsson GärdHamreskolanVästmanland
Tim HenrikssonIrstaskolanVästmanland
Vincent MarloweTuppkärrsskolans SKVästmanland
Albin AnderssonArboga SKVästmanland
Tesheme EyoubArboga SKVästmanland
Vilma HolmbergTuppkärrsskolans SKVästmanland
Kian GriffinVästerås SKVästmanland
Nikola Kirvesmähi-TarkkaArboga SKVästmanland
Christopher BerggrenKunskapsskolanVästmanland
Tristan KadricTuppkärrsskolans SKVästmanland
Joakim EdénBrandthovdaskolanVästmanland
Victor TenggrenIESVästmanland
Jacob HagsköldHarmeskolanVästmanland
Alexander ÄngblomHamreskolanVästmanland
Kasper SundbergIrstaskolanVästmanland
Hugo WinboIESVästmanland
Martin LembergHamreskolanVästmanland
Mirna KazanjianHamreskolanVästmanland
Thomas ErikssonÖrebro
Melvin JonssonÖrebro
Majken MangnäsÖrebro
Lukas VartiainenÖrebro
Casper AlvborgÖrebro
Elsa BofeldtÖrebro
Sofia GolovinÖrebro
Lucas Almstedt BolstadÖrebro
Elma HalakFredriksbergÖstergötland
Jonatan KvarmoGreboÖstergötland
Victor RahmGreboÖstergötland
Siri Borg WighMontessoriÖstergötland
Joel SilveroÅnggårdÖstergötland
Liam SvenmarckEngelskaÖstergötland
Alvin RingholtÅbymoÖstergötland
Maximilien HachetteFredriksbergÖstergötland
Miron WeberBjörköÖstergötland
Ludvig BergholtzFredriksbergÖstergötland
Muntaseer SarkerEngelskaÖstergötland
Shah Muhammad MusabEngelskaÖstergötland
Elsa WernerSlestadÖstergötland
Oliver AnderssonEngelskaÖstergötland
Carl DahlenRimforsaÖstergötland
Nathanael CarlssonEngelskaÖstergötland
Philip DulaimiÄnggårdÖstergötland
Amena BakdashNygårdÖstergötland
Linus SjööRåsslaÖstergötland
Ida LindbergKärnaÖstergötland
Loa SvenssonKärnaÖstergötland
Pontus AlmqvistFredriksbergÖstergötland
Kalle KrysanderBjörköÖstergötland
Arvid MorénSlakaÖstergötland
Joel KarlssonFredriksbergÖstergötland
Oscar PettersenRimforsaÖstergötland

 

Tidigare vinnare

  • 2018-års riksfinal spelas i Ronneby, lördag 30 juni (Anmälda)
  • 2017-års riksfinal spelades i Stockholm och vanns av Lukas Larsson, Örebro SS (175 spelare) Resultat
  • 2016 års riksfinal spelades i Uppsala och vanns av Akash Mitra, Uppsala SSS (126 spelare) Resultat
  • 2015 års riksfinal spelades i Sunne och vanns av Philip Sandberg, SK Rockaden, Stockholm (151 spelare) Resultat
  • 2014 års riksfinal spelades i Borlänge och vanns av Alvin Martinsson, SK Passanten, Huddinge (58 spelare)  Resultat
  • 2013 års riksfinal spelades i Örebro och vanns av Santiago Gruesco Cordoba, Västerås SK (66 spelare)  Resultat
  • 2012 års riksfinal spelades i Falun och vanns av Klemens Ng, Örgryte SK (44 spelare)   Resultat
  • 2011 års riksfinal spelade i Västerås och vanns av Edvin Hoac, Stockholms SS (44 spelare)  Resultat

schackfyranm1307
Santiago Gruesco Cordoba flankerad av de övriga medaljörerna
vid Schackfyranmästarens riksfinal i Örebro 2013.

(*)

Ronder Max 75% Kvalgräns
8 24 18,00 18
7 21 15,75 15
6 18 13,50 13
5 15 11,25 11
4 12 9,00 9